Στοίχησαν τα «νεκρά» διαστήματα…

Ο Φιλαθλητικός – Λαρισαϊκός ηττήθηκε από τον Πανναξιακό με 3-1 σετ για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Η νέα και επίσημη σελίδα μας στο Facebook…

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Τα κορίτσια του Λάμπρου Πράππα έπαιξαν εξαιρετικά στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα να το πάρουν και να ξεκινήσουν με το «δεξί» τον αγώνα. Στα τελειώματα των φάσεων και στην υποδοχή όλα κύλησαν «ρολόι» και η ομάδα μας διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά, μάλιστα με την Τσοπούλου το σκορ ξέφυγε έως και το 13-21. Έπειτα, οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν, πλησίασαν ελάχιστα, με το σετ να τελειώνει στο 17-25. Στο δεύτερο σετ, ο Φιλαθλητικός – Λαρισαϊκός έδειξε το πρόσωπο που είχε στο αντίστοιχο σετ με τον Παναθηναϊκό και μοιραία ήρθε το 25-08, με τη Νάξο να έχει εκπληκτική απόδοση. Το τρίτο σετ κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς με το δεύτερο, με τα κορίτσια του Λάμπρου Πράππα να έχουν κάκιστη υποδοχή, κάτι που φάνηκε και από το σκορ… (25-10).
Το τέταρτο σετ ήταν το καλύτερο του αγώνα, με την εναλλαγή του σκορ να είναι συχνή, αλλά τον Φιλαθλητικό να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αφού μείωσε σημαντικά τα λάθη του. Οι Τσοπούλου, Τζούριτς και Τουσιούδη, έφεραν τη διαφορά στο 17-21 κι όλα έδειχναν πως θα οδηγηθεί άλλο ένα ματς του Φιλαθλητικού στα πέντε σετ, αλλά… ένα ακόμη «blackout» της ομάδας μας, επέτρεψε στον Πανναξιακό να φέρει «τούμπα» τη κατάσταση και να παίρνει το σετ με 25-23 και το παιχνίδι με 3-1. Με αυτό το τρόπο ο σύλλογος έφυγε με άδεια χέρια από το νησί…

Ο Φιλαθλητικός – Λαρισαϊκός υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην Νεάπολη την ΑΕΚ, ενώ οι αθλήτριες του Πανναξιακού έχουν δύσκολη αποστολή στην έδρα του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 17-25, 25-08, 25-10, 25-23

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Μιλοβάνοβιτς 2 (1/1 επ., 1 άσο), Διώτη 23 (20/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 11% άριστες), Καρπουζά 14 (13/24 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 17 (13/28 επ., 4 άσοι, 43% υπ. – 43% άριστες), Μεταξά 8 (2/5 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Περίν 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (20% υπ. – 20% άριστες) / Γκιαούρη-λ (38% υπ. – 31% άριστες), Νούσια, Φάρκωνα.
Φιλαθλητικός (Πράππας): Τσοπούλου 11 (9/24 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 12% άριστες), Τουσιούδη 5 (4/7 επ., 1 άσο), Γεροβασιλείου 5 (3/35 επ., 2 μπλοκ), Ντόνα 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δίρβα 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 04% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (31% υπ. – 19% άριστες) / Χατζηελευθερίου -λ (25% υπ. – 00% άριστες), Νικολοπούλου, Μπαζιάνα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Ζόραν Κόβαζιτς (Προπονητής Παναξιακού):
«Το παιχνίδι αυτό ήταν μια μεγάλη τραγωδία για την ομάδα μου. Το ίδιο σκηνικό με τον αγώνα εναντίον του Άρη στην Θεσσαλονίκη. Κάναμε και πάλι εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ρυθμό και να μην μπορούμε να επιβάλλουμε το δικό μας παιχνίδι. Ξέρω ποια είναι τα προβλήματα. και δουλεύουμε πάνω σ” αυτά. Και βασικά μιλάμε για δύο θέματα. Το ένα έχει να κάνει με την αντίδραση των κοριτσιών που δεν είναι αυτή που πρέπει. Έχουν κίνητρο μάχονται είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν έχουν πάντα σωστή αντίδραση και εκτέλεση. Και το δεύτερο είναι το σερβίς. Δεν ακολουθούν τις εντολές και μου δίνουν την αίσθηση ότι παίζουν για τον εαυτό τους. Πρέπει να παίξουμε περισσότερο σαν ομάδα».

Λάμπρος Πράππας (Προπονητής Φιλαθλητικού):
«Η Νάξος άξιζε τη νίκη και της αξίζουν συγχαρητήρια. Μας βγήκαν όλα στο πρώτο σετ, αλλά στα δύο επόμενα είμαστε τραγικοί κυρίως στην υποδοχή μας. Στο 4ο φτάσαμε κοντά στη πηγή όπως έχουμε φτάσει και σε άλλα παιχνίδια αλλά δεν τα καταφέραμε. Δίκαια νίκησε ο Πανναξιακός είμαστε πεπεισμένοι ότι θα βρούμε το δρόμο μας και συνεχίζουμε».