Δεύτερη ήττα για τον Φιλαθλητικό – Λαρισαϊκό

Για την δεύτερη αγωνιστική της Α1 γυναικών, ο Φιλαθλητικός – Λαρισαϊκός «γνώρισε» την ήττα με αντίπαλο τον ΑΟ θήρας στη Σαντορίνη με 3-0 σετ.

Βρείτε μας στο Facebook…

Στο κλειστό γυμναστήριο Θήρας που είχε αρκετό κόσμο, η ομάδα μας δεν κατάφερε για δεύτερο σερί παιχνίδι να φανεί ανταγωνιστική, σε μία αναμέτρηση που είχε την ευκαιρία να πάρει κάτι περισσότερο… Οι παίκτριες του Λάμπρου Πράππα εμφανίστηκαν αγχωμένες, βελτίωσαν την «εικόνα» τους σε σχέση με τη «πρεμιέρα» κόντρα στον Ολυμπιακό, ωστόσο, αυτό το στοιχείο δεν στάθηκε ικανό να παρθεί κάτι θετικό για τη συνέχεια ενός δύσκολου «μαραθωνίου».  Τα λάθη και η έλλειψη υπομονής, είναι δύο στοιχεία που στάθηκαν εμπόδιο στις αθλήτριες του Φιλαθλητικού, κόντρα σε μία ομάδα που είχε καλά ποσοστά υποδοχής και άριστο σερβίς με οκτώ άσος στα τρία σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε νωρίς με 8-1 κάτι που δύσκολα «γυρνούσε» υπέρ του Φιλαθλητικού… Το 21-11 και το τελικό 25-15 δείχνουν τη πραγματικότητα… Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Λάμπρου Πράππα μέχρι το πρώτο τάιμ – άουτ ήταν κοντά στο σκορ με 8-5 έχοντας καλή υποδοχή, ωστόσο ακολούθησε ένα «μπλοκάρισμα» της ομάδας μας με τον ΑΟ Θήρας να ξεφεύγει για δεύτερο σερί σετ με 21-10. Το δεύτερο «κομμάτι» τελείωσε με 25-16, ενώ στο τρίτο δεν άλλαξε κάτι, με το 3-0 να έρχεται, χάρη στο 25-15 των γηπεδούχων, που πήραν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ύστερα από την ήττα στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Άρη.

Για τον Φιλαθλητικό – Λαρισαϊκό ακολουθεί ένα ματς «ορόσημο» για την πορεία του στην Α1, κόντρα στον Γ.Σ. Ηλιούπολης, και ο κόσμος καλείται να δώσει «βροντερό» παρών στο κλειστό της Νεάπολης.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Απόστολος Οικονόμου: «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη της ομάδας μου και την αντίδραση μετά την ήττα της πρεμιέρας, αλλά και για το λόγο ότι αντιμετωπίσαμε μια ομάδα της γενέτειρας μου. Η ομάδα μου έχει δυνατότητες τις οποίες όμως θέλω να τις δω στα επόμενα ματς και ιδίως κόντρα στον Ολυμπιακό».

Λάμρος Πράππας: «Συγχαρητήρια στον ΑΟΘ και στον φίλο μου Απόστολο Οικονόμου για την νίκη τους καθώς έπαιξαν πολύ καλά και κέρδισαν δίκαια. Δεν το υπολογίζαμε κι αυτό το ματς, όπως κι αυτό κόντρα στην πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό, αλλά μας προβληματίζει το γεγονός ότι το χάσαμε εύκολα και με κακή απόδοση. Ελπίζω και πιστεύω ότι θα παίξουμε πολύ καλύτερα με την Ηλιούπολη».

Τα σετ: 25-15, 25-16, 25-15.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου):
Γεωργιάδου7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 17% άριστες), Οικονομίδου 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 8 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 53% άριστες), Βίντοβιτς 9 (7/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (25% υπ. – 12% άριστες) / Καραφουλίδου 3 (3/3 επ.), Μουντάκη, Τσβέτκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βουβούλη.
Φιλαθλητικός (Πράππας): Τσοπούλου 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Τοσιούδη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 2 (2/13 επ.), Ντόνα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Δίρβα 1 (0/9 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 21% άριστες), Αναγνωστοπούλου -λ (26% υπ. – 16% άριστες) / Χατζηελευθερίου -λ, Υφαντή, Μπαζιάνα.