Ιδανικό ξεκίνημα των παγκορασίδων μας στην φάση των 16

2 στα 2 οι Παγκορασίδες μας το Σαββατοκύριακο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την προσπάθειά τους οι παγκορασίδες μας τους αγώνες τους για την φάση των 16. Με 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και μάλιστα εκτός έδρας και χωρίς την απώλεια σετ βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου έχοντας ως στόχο να πάρουν  το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

ΓΣ Αλμυρού – Φιλαθλητικός Λάρισας: 0-3 σετ

Η αρχή έγινε το Σάββατο 16/4  στον Αλμυρό  όπου οι παγκορασίδες του Φιλαθλητικού δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης  στην τοπική ομάδα και πήραν τη νίκη με 3-0.

Τα σετ 1ο 16-25, 2ο 12-25, 3ο 24-26

Ασκληπιός Τρικάλων – Φιλαθλητικός Λάρισας: 0-3 σετ

Την Κυριακή 17/4  οι παγκορασίδες μας ταξίδεψαν στα Τρίκαλα όπου στο Κλειστό των Τρικάλων αντιμετώπισαν την ομάδα του Ασκληπιού προσθέτοντας άλλη μια νίκη.

Στο 1ο σετ οι παγκορασίδες του Φιλαθλητικού μπήκαν δυνατά στον αγώνα και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό volley δεν έχασαν από την αρχή σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ παίρνοντας το σετ με 14-25.

Στο 2ο σετ η ομάδα του Ασκληπιού μπόρεσε να αντισταθεί μόνο μέχρι το 9-9. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Φιλαθλητικός αύξανε συνεχώς τη διαφορά παίρνοντας και το δεύτερο σετ με 17-25.

Στο 3ο σετ ήταν τυπική διαδικασία, με το ομάδα μας να το κερδίζει εύκολα με 10-25, παίρνοντας και την νίκη με 3-0

Τα σετ 1ο 14-25, 2ο 17-25, 3ο 10-25