Με ανατροπή στον τελικό οι Παγκορασίδες του Φιλαθλητικού, 3-2 τον Αλμυρό

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: 2-3 σετ
(25-22, 25-19, 11-25, 17-25, 5-15)
Σάββατο 26 Μαϊου 2018
Κλειστό Νεάπολης Λάρισας

Μετά από ένα παιχνίδι  γεμάτο ένταση, οι παγκορασίδες του Φιλαθλητικού επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί του ΓΣ Αλμυρού και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Final-4.

Το ματς στα δύο πρώτα σετ ήταν κακό από ποιοτικής πλευράς για την ομάδα του Φιλαθλητικού με τις αθλήτριές του, να κάνουν πολλά λάθη κυρίως από τη γραμμή του σερβίς (συνολικά πάνω από 25!), με αποτέλεσμα να χαθούν εύκολα με 22-25 και 19-25.

Από το τρίτο σετ όλα άλλαξαν.  Τα κορίτσια του Φιλαθλητικού  βγάλανε ψυχή και δείξανε ότι άξια αυτά πρέπει να είναι στον σημερινό μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Ένα αρχικό 3-4, με το σερβίς της Μαρίζας Βαϊοπούλου έγινε 14-4 και το σετ να  τελειώνει 25-11 και να γίνεται το το 1-2 στα σετ. Η ισοφάριση ήρθε και αυτή εύκολα με 25-17  με τον αγώνα να οδηγείτε στο ται μπρέικ  όπου και αυτό τελείωσε εύκολα με 8-1 στην αλλαγή γηπέδων και 15-5 τελικό.

Επόμενος αντίπαλος για τα κορίτσια μας η ομάδα του ΑΟ Σουφλαρίων που νίκησε στον άλλο ημιτελικό τον ΑΣ Ιτέας με 3-1 σετ στις 16:30 σήμερα Κυριακή για την διεκδίκηση της 1ης θέσης και το χρυσό μετάλλιο για την κατηγορία παγκορασίδων Κεντρικής Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Η Σύνθεση των Παγκορασίδων του Φιλαθλητικού: (Ιόβτσεβ Δημήτρης) Λάλου Κ., Παραφέστα Αντ, Σεκλειζιώτη Γλ., Βαϊοπούλου Μ., Τσιλιάκου Δ., Γαργάλα Ελ., Μπαλλα Δ. (λ) ., Ζιώγα Σ., Μαυρομάτη Αν., Νταφοπούλου Χ., Μακρυγιάννη Κ., Στατήρη Απ. , Μάγγα Αν. Παπαμιχαήλ Ελ (λ)

Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες για την δύναμη που έδειξαν και την πρόκριση στον ΤΕΛΙΚΟ του final-4.