Νίκη επί της Καβάλας με 3-1 σετ για την Γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού.

Νίκη ψυχολογίας για την γυναικεία ομάδα επί της Καβάλας

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019
 Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης
 Φιλαθλητικός – Αο Καβάλας: 3-1 σετ
( 23-25, 25-19, 27-25, 25-23)

Την ομάδα του ΑΟ Καβάλας αντιμετώπισε η γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού χθες Σάββατο 18/11/2019 στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης στην Λάρισα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας.

Σε ένα παιχνίδι που όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες η ομάδα μας έδειξε ψυχή και πάθος και νίκησε με ανατροπή με 3-1 σετ.

Όσο αφορά τον αγώνα, η ομάδα του φιλαθλητικού ξεκίνησε δυνατά στο 1ο σετ προηγούμενη μέχρι και 9 πόντους. Κάπου εκεί όμως, παθαίνοντας ένα black out , έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα, όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να πάρει το σετ με 25-23 . Στην συνέχεια όμως οι αθλήτριες  μας, ανέβασαν την απόδοση τους, ελάττωσαν τα λάθη τους , μπήκαν αποφασισμένες και συγκεντρωμένες από την αρχή του δευτέρου σετ και δεν άφησαν τις αντίπαλες να περάσουν μπροστά στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Τα κορίτσια της ομάδας μας με μια αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισαν κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-19 και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση κερδίζοντας το τρίτο σετ με 27-25 όπως και το τέταρτο σετ με 25-23 και με τον Φιλαθλητικό να κατακτά τους τρεις βαθμούς καταφέρνοντας να πάρουν μία δύσκολη νίκη εναντίον ενός πολύ καλού αντιπάλου. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Καβάλας για την αξιόμαχη προσπάθεια της .

Με μια λιτή ανακοίνωση, το ΔΣ του συλλόγου αναφέρει:

«Συγχαρητήρια  στην γυναικεία μας Ομάδα, που αποτελεί τη ναυαρχίδα αλλά και τη βιτρίνα όλων των αγωνιστικών προσπαθειών του Σωματείου μας. Αποτελούμενη από πολλές νεαρές αλλά και από έμπειρες αθλήτριες και πλαισιωμένη από έναν ικανό προπονητή στοχεύει στην ανάδειξη των ταλέντων του συλλόγου μας μέσω της συμμετοχής τους στην γυναικεία ομάδα . Καλή συνέχεια στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Γυναικών»

Τα σετ23-25, 25-19, 27-25, 25-23

Η Συνθεση του Φιλαθλητικού(Ιόβτσεφ) Βαϊοπούλου, Γαργάλα, Ξάνθη, Μπέη, Ντόνα, Α. Κουτρουμπή, Ε. Κουτρουμπή, Αλέξη (λ), Μπάλλα (λ), Ζιώγα, Στατήρη, Σεκλειζιώτη, Νταφοπούλου, Καραγιάννη.