Ο ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2010-11
Ο ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΘΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ
ΣΤΗΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Το προηγούμενο Σάββατο 9/4/2010, ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της γυναικείας ομάδας του Φιλαθλητικού για φέτος.
Την τελευταία αγωνιστική νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο του Μουσικού Σχολείου την Νέα Γενιά με 3-2 σετ.
Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με την ήττα με 3-0 σετ του Εαρινού από την Σταυρούπολη αύξησε τη διαφορά του Φιλαθλητικού από τις ομάδες που υποβιβάζονταν στους 7 βαθμούς και έτσι εξασφαλίσθηκε η παραμονή χωρίς την διαδικασία των αγώνων μπαράζ.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τις αθλήτριες αγκαλιασμένες να πανηγυρίζουν.
Πανηγύριζαν γιατί όπως ήρθαν τα πράγματα η παραμονή έπρεπε να εξασφαλισθεί εδώ και πολλές αγωνιστικές,σύμφωνα με την απόδοση της ομάδας στους αγώνες, η πίεση και τα λάθη της τελευταίας στιγμής δεν έφεραν τα αποτελέσματα.
Έτσι ο Φιλαθλητικός θα αγωνίζονταν σε αγώνες μπαράζ για την παραμονή με τον Εαρινό τον οποίο είχε νικήσει στην κανονική περίοδο δύο φορές με καθαρό σκορ 3-0 και 3-1.

Την τελευταία αγωνιστική με την ομάδα του Φιλαθλητικού αγωνίστηκαν οι παρακάτω αθλήτριες:
Καμπουρογιάννη, Κεραμίδα, Κουτσονίκου.
Η νεάνιδα Μηλιώνη.
Οι Κορασίδες Καραγιώργου, Αναγνωστοπούλου, Βενέτη, Βαβάτσικου, Νάρη και Βούντα. Και οι παγκορασίδες Αργυροπούλου και Γκουτρομπή.
Στους προηγούμενους αγώνες αγωνίσθηκε και η Πλίτση, αλλά δεν μετείχε στους τρις τελευταίους λόγω υποχρεώσεων της στο σχολείο, (μαθήτρια τρίτης Λυκείου).
Με την ομάδα του Φιλαθλητικού αγωνίσθηκε ακόμη και η άλλη νεάνιδα, η Βίβιαν Δράκου.

Όλοι στον Φιλαθλητικό πρέπει να αισθάνονται υπερήφανοι γιατί με ομάδα με μικρό μέσο όρο ηλικίας ,(πρέπει να ήταν ο μικρότερος της κατηγορίας), κορίτσια από την Λάρισα και σχεδόν όλα από τις υποδομές του συλλόγου εξασφάλισαν για ακόμη μια χρονιά την συμμετοχή στην Α2 Εθνική Κατηγορία.