Στην 4η Θέση Τερμάτισε η Γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού την Αγωνιστική περίοδο 2013-2014.

Τελευταία Αγωνιστική Περιόδου 2013-2014
Σάββατο 5 Απριλίου 2014
Ακρίτας Καλαμάτας – Φιλαθλητικός: 3-2 σετ
(25-21, 14-25, 25-21, 24-26, 15-13)
Κλειστό γυμναστήριο Παραλίας Καλαμάτας

Την 4η θέση της τελικής κατάταξης κατέλαβε ο Φιλαθλητικός Λάρισας για τη φετινή σαιζόν, χάνοντας για 1 πόντο στο τάι-μπρέικ τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική.

Στην Καλαμάτα αγωνίστηκε η γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας.
Αντιμετώπισε την τοπική ομάδα του Ακρίτα και αν και κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι-μπρέικ, τελικά το έχασε με 15-13 και μαζί με αυτό και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα, πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Ηλιούπολη η οποία και ανέβηκε στην Α1 Εθνική και υποβιβάστηκαν ο Ασκληπιός Τρικάλων, η Ένωση Βύρωνα και ο Νηρέας Χίου.

Ο Φιλαθλητικός ολοκλήρωσε με επιτυχία τη φετινή προσπάθεια, κατακτώντας την τέταρτη θέση με 13 νίκες σε 20 αγώνες.

Τα set: 1o 25-21, 2o 14-25, 3o 25-21, 4o 24-26, 5o 15-13

Οι συνθέσεις των ομάδων
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Πράπας): Αθανασιάδου, Φακοπουλίδου, Μπέλλου, Νικούλη, Κουτρουμπή Α., Κεραμύδα, Αναγνωστοπούλου (λ), Κουτρουμπή Ε., Κότσυρα, Παραφέστα.
Ακρίτας Καλαμάτας (Κουτράκης): Πανταζοπούλου, Χάσκου, Ραμούνδου, Κωνσταντοπούλου, Σκλήρη, Κουκούτση, Αρτεμίου (λ), Σαμπάτη (λ), Βέλμαχου, Μουστάκη, Κουτίβα, Ααθανασοπούλου