Μεγάλη νίκη για την γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού επί της ΑΕΛ.

Νίκη με 3-0 σετ εκτός έδρας την ΑΕΛ και μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Σημαντικότατη νίκη πέτυχε η Γυναικεία Ομάδα Βόλεϊ του Φιλαθλητικού επί της ΑΕΛ, στον προτελευταίο αγώνα της  κανονικής περιόδου στη Β΄ Εθνική Κατηγορία. Μπροστά σε αρκετούς φίλους της και του αθλήματος που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και βρέθηκαν το βράδυ του Σαββάτου 2/3/19  στο κλειστό του Αλκαζάρ, τα κορίτσια του Φιλαθλητικού επικράτησαν με 3-0 σετ.

Πρωτάθλημα Β” Εθνικής 2018-2019
17η Αγωνιστική
Σάββατο 2 Μαρτίου 2019
 ΑΕΛ – Φιλαθλητικός Λάρισας: 0-3 σετ (23-25, 23-25, 24-26)

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη την διάρκεια του, με τον Φιλαθλητικό να έχει καλύτερη ποιότητα στο παιχνίδι του και τις αθλήτριες του ήταν αποφασισμένες για την νίκη όπως δείχνει και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τώρα έχοντας εξασφαλίσει την 1η θέση στην κανονική περίοδο, θα αγωνισθούν πάλι με την ΑΕΛ σε αγώνες μπαράζ, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έχοντας όμως και το αβανταζ των 2 βαθμών όπως προβλέπεται από την προκήρυξη του Πρωταθλήματος.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ιόβτσεβ): Κουτρουμπή Α. , Κουτρουμπή Ε. , Κουμπούρα, Παραφέστα, Βαιοπούλου, Χατζηελευθερίου(λ), Ξάνθη Π. , Γαργάλα, Τζήκα, Παπακωνσταντίνου, Σεκλειζιώτη, Καραγιάννη, Πίτσα, Μπάλλα (λ)

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ: Και τελευταίος της κανονικής περιόδου, το  Σάββατο 16/3 εντός έδρας  στο κλειστό της Νεάπολης ο Φιλαθλητικός υποδέχεται την Φθία Λαμίας.

ΦΛΣ-αελ φλσ -αλμυρος

Ασταμάτητες και οι Κορασίδες του Φιλαθλητικού.

Την Κυριακή 3/3/2019 νίκησαν με 3-0 σετ για 7η συνεχή αγώνα εκτός έδρας στον Αλμυρό την τοπική ομάδα.