Νίκη με ανατροπή για τις Κορασίδες του Φιλαθλητικού στο Πανελλήνιο

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα Βόλεϊ κορασίδων του Φιλαθλητικού Λάρισας στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης στην Λάρισα, «επιστρέφοντας» από το 0-1 και 1-2 εις βάρος της σετ στο παιχνίδι απέναντι στον Πιερικό Κατερίνης, καταφέρνοντας εν τέλη και κάνοντας την μεγάλη ανατροπή να φύγει νικήτρια με 3-2, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων

Τα κορίτσια του Πέτρου Πνάκα έκαναν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της χρονιάς. Κι όχι μόνο ισοφαρίζοντας από 1-2 σε 2-2, αλλά και παίρνοντας τελικά τη νίκη στο τάι μπρέικ

Από την αρχή του πρώτου σετ μας προϊδέασε για το τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια. Ωραίο βόλεϊ και οι δύο ομάδες άκρως ανταγωνιστικές να δίνουν… μάχη σε κάθε πόντο.

Οι κορασίδες του Πιερικού πήραν το 1ο σετ οριακά με 25-22 με τον Φιλαθλητικό να παίρνει το 2ο με 25-20 και να ισοφαρίζει σε 1-1

Στο 3ο σετ τα κορίτσια του Φιλαθλητικού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-1 και εκεί η ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, μειώνοντας σε 22-23 αλλά με δύο λάθη στο τέλος να χαθεί το σετ. με 22-25.

Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Πέτρου Πνάκα αντέδρασαν, βελτιώνοντας κατά πολύ την υποδοχή τους, το σερβις και το μπλοκ, αξιοποιήθηκαν οι επιθετικές και το τέταρτο σετ κατακτήθηκε εύκολα με 25-18 και η ισοφάριση σε 2-2

Τέλος στο ται μπρέικ όπου σε κανένα σημείο δεν αμφισβητήθηκε η κυριαρχία του Φιλαθλητικού, η υπόθεση νίκης να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και να τελειώνει με σκορ 15-8 , και νίκη με 3-2 σετ.

Πέμπτη 12 Μαΐου 2022
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΣΦΚ Πιερικός 3-2 (22-25, 25-20, 22-25, 25-18, 15-08)

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πέτρος Πνάκας): Νταφοπύλου, Καρακίτσιου, Ζιώγα, Τσουλούφη, Γεράση, Τσιλινίκου, Ευθυμιοπύλου (λ), Κατσάρα, Βούλγαρη, Καποδίστρια, Μαργιάνου,  Λυκοκώστα.

Στο άλλο αγώνα του ομίλου, ο Άρης νίκησε το ΑΟ Καβάλας με 3-0 σετ (25-10, 27-25, 25-13)

Επόμενος αγώνας για Κορασίδες μας,  σήμερα Παρασκευή (13/5) στις 7:30 μμ στο κλειστό της Νεάπολης με τον ΑΡΗ Θεσσαλονίκης