Αγωνιστική περίοδος Νεανίδων 2013-2014

Τέταρτες έμειναν τελικά οι νεάνιδες του Φιλαθλητικού.

Στον σημερινό μικρό τελικό δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και ηττήθηκαν στο τάι-μπρέικ με 15-9 και έτσι και τιν αγώνα με 3-2 σετ από την Ηλιούπολη.

Ηλιούπολη – Φιλαθλητικός: 3-2 (25-20, 16-25, 25-14, 21-25, 15-9)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, η Ηλιούπολη πήρε την νίκη με 3-2 και μαζί την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων. Το παιχνίδι συνδυάστηκε με πολλές ανατροπές με τον κόσμο στο γήπεδο να αποθεώνει τις προσπάθειες της Ηλιούπολης και του Φιλαθλητικού. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είναι αντίπαλες και στον Β΄όμιλο της Α2 γυναικών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Φιλαθλητικός μπήκε μπροστά στο σκορ με 8-5. Μετά από αντεπίθεση διαρκείας της Ηλιούπολης πέρασε μπροστά στο σκορ και έκανε το 1-0 με 25-20.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την διαφορά ότι η Ηλιούπολη δεν προηγήθηκε. Η ομάδα της Θεσσαλίας ήταν μπροστά στο σκορ με 8-3 και 16-10 για να μειώσει η Ηλιούπολη σε 11-8 και 19-16. Σε εκείνο το σημείο όμως ένα σερί 6-0 έδωσε το σετ στον Φιλαθλητικό για το 1-1.

Πολλά τα λάθη για τον Φιλαθλητικό στο τρίτο σετ. Η Ηλιούπολη δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Λάμπρου Πράπα και έκανε με σχετική ευκολία το 2-1 με 25-14.

Στο τέταρτο σετ ο Φιλαθλητικός μπήκε αποφασισμένος να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Από το αρχικό 8-8 έγινε το 8-15 για την ομάδα της Θεσσαλίας, για να έρθει η απάντηση από την Ηλιούπολη για το 15-15 με την Θώδη να βρίσκεται στο σερβίς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά σταθερά με 2 πόντους (17-19, 18-20 και 19-21), την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 2-2 και το 21-25.

Σκληρή μάχη έγινε και στο τάι μπρέικ. Ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 3-1 για να απαντήσει η Ηλιούπολη με σερί 5-0 πάλι με την Θώδη στο σερβίς για το 6-3. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος για 15-9.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου-Παπαδογούλας

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Μαγγίνα Β. 11 (8/34 επ., 3 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Πάτα 8 (7/15 επ., 1 άσο), Κασάπογλου 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ευθυμιοπούλου 20 (19/66 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Πανταζοπούλου 5 (1/2 επ., 4 άσοι, Θώδη 18 (11/37 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 13% άριστες), Κυριαζοπούλου –λ (29% υπ. – 12% άριστες) / Καρπαθίτη –λ, Κατσιαγιάννη, Μαγγίνα Α., Μίσια, Νάστου

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Πράπας): Φακοπουλίδου 21 (19/59 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Κουτρουμπή Α. 15 (14/53 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 12% άριστες), Χαραβελούλη 3 (2/6 επ., 1 άσο), Παραφέστα 2 (2 μπλοκ), Μπέλλου 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουτρουμπή Ε. 9 (4/18 επ., 5 μπλοκ), Κότσιρα –λ (40% υπ. – 16% άριστες) / Ευαγγελοπούλου, Κορώνα 1, Στεργίου, Παπαθεοδώρου, Μπαζούκη.