Ιστορική Αναδρομή

Η πορεία του Φιλαθλητικού μέσα στον χρόνο

1991 Τοπική κατηγορία
1992 Τοπική κατηγορία
1993 Τοπική κατηγορία
1994 Τοπική κατηγορία
1995 Άνοδος στην Β΄Εθνική κατηγορία
1996 Β΄Εθνική κατηγορία
1997 Πρωταθλητής Β΄Εθνικής και Άνοδος στην Α2΄Εθνική κατηγορία
1998 Υποβιβασμός από την Α2 Εθνική κατηγορία
1999 Β΄Εθνική κατηγορία
2000 Β΄Εθνική κατηγορία
2001 Β΄Εθνική κατηγορία
2002 Β΄Εθνική κατηγορία
2003 Υποβιβασμός από την Β΄Εθνική κατηγορία
2004 Τοπική κατηγορία
2005 Τοπική κατηγορία
2006 Πρωταθλητής και Άνοδος στην Β΄Εθνική κατηγορία
2007 Άνοδος στην Α2΄Εθνική κατηγορία
2008 Α2΄Εθνική κατηγορία
2009 Α2΄Εθνική κατηγορία
2010 Α2΄Εθνική κατηγορία
2011 Α2΄Εθνική κατηγορία
2012 Α2΄Εθνική κατηγορία
2013 Α2΄Εθνική κατηγορία
2014 Πρωταθλητής και Άνοδος στην Α1 Εθνική Κατηγορία
1990-1991

Αναγνωριστικές χρονιές για τη συγκρότηση ομάδων βόλεϊ ανδρών και γυναικών

1991-1992

Η ομάδα των παγκορασίδων συμμετέχει στο 2ο πανελλήνιο τουρνουά βόλεϊ ενώσεων και τοπικών επιτροπών αγωνιστικής περιόδου 1991-92, που διοργανώνεται στην Αθήνα  στις 21 Ιουνίου 1992, και καταλαμβάνει την ΤΕΤΑΡΤΗ θέση στην Ελλάδα.

Στη φωτογραφία που ακολουθεί το δίπλωμα που απενεμήθη στον Φιλαθλητικό.
ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΑΓΚ 1992 (1)

 

1992-1993

Συμμετοχή στο πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών καταλαμβάνοντας την 2η θέση στη Θεσσαλία.
Συμμετοχή στο πρωτάθλημα βόλεϊ εφήβων καταλαμβάνοντας την 2η θέση στη Θεσσαλία.
Συμμετοχή στο πρωτάθλημα βόλεϊ παίδων καταλαμβάνοντας την 2η θέση στον όμιλο στη Θεσσαλία.
Συμμετοχή στο πρωτάθλημα βόλεϊ κορασίδων καταλαμβάνοντας την 2η θέση στη Θεσσαλία.
Συμμετοχή στο πρωτάθλημα βόλεϊ παγκορασίδων καταλαμβάνοντας την 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στη Αθήνα.
(Έγινε στην Αθήνα τα Χριστούγεννα του 1993 και νικήτρια ομάδα ήταν ο Πανιώνιος)

1993-1994

Ο Φιλαθλητικός συμμετέχει πλέον σε όλα τα πρωταθλήματα που διοργανώνονται ανδρών και γυναικών.
Οι δε παγκορασίδες και παμπαίδες του συμμετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στις 25 και 26-6-1994.

Οι Παγκορασίδες κατακτούν την πρώτη θέση στο πανελλήνιο τουρνουά:
ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΑΓΚ 1994 (1)

 

1994-1995

Άνοδος της γυναικείας ομάδας στην β΄εθνική κατηγορία.
Η γυναικεία ομάδα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Θεσσαλίας και σε αγώνες μπαράζ που έγιναν το


Σαββατοκύριακο 30/4 και 1/5/1995 στη Λάρισα, (στο δημοτικό γυμναστήριο Αγ. Κωνσταντίνου)αντιμετώπισε τις ομάδες του Αίολο Καρπενησίου και Εθνικού Κοζάνης και εξασφάλισε την άνοδο στην β΄εθνική κατηγορία .

Στη φωτογραφία τα κορίτσια της γυναικείας ομάδας
της περιόδου 1994-95.
3 1-5-1995 ΜΠΑΡΑΖ Ανόδου Β Εθνικής
Η Σύνθεση: Προπονήτρια: Ζώγια Πανάρα, Παίκτριες: Γκούρα, Καμπουρογιάννη, Λιανού, Βάνη, Χόρτη, Μάτσιου, Γάτσιου, Γιωτάκη, Καζάζου, Σαμαρά, Ζάχου, Τσιαδάκα.

Τα αποτελέσματα του Φιλαθλητικού στα μπαράζ ήταν:
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – Αίολος Καρπενησίου: 3-0 σετ (15-1, 15-6, 15-5)
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – Εθνικός Κοζάνης: 3-0 σετ (15-3, 15-4, 15-2)

1995-1996

Συμμετοχή για πρώτη φορά στην ιστορία της της γυναικείας ομάδας του Φιλαθλητικού στην Β΄ Εθνική κατηγορία.
Ο Φιλαθλητικός κατέκτησε την 4η θέση στην Β΄Εθνική κατηγορία.
Η γυναικεία ομάδα αγωνίζονταν στο κλειστό της Νεάπολης.

Οι ομάδες και η βαθμολογία της τότε β΄ εθνικής 1995-1996 είναι:

α/α ΟΜΑΔΑ
1. Γ.Σ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης
2. Ελπίς Αμπελοκήπων
3. ΜΑΣ Νέα Γενεά
4. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ
5. ΠΑΟΔ
6. Νίκη Βόλου
7. Απόλλων Καλαμαριάς
8. Α.Ο. Χρυσούπολης Καβάλας
9. Αστέρας Καβάλας

Την άνοδο στην Α΄ Εθνική εξασφάλισε η ομάδα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης και
υποβιβάστηκαν Οι Ομάδες της Χρυσούπολης και του Αστέρα Καβάλας.

Στη φωτογραφία η γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού
περιόδου 1995-96
9 95-96 Β εθνική και Φωτο

Η Σύνθεση: Γκούρα, Καμπουρογιάννη, Λιανού, Βάνη, Λαναρά, Χόρτη, Μπαρούτα, Γάτσιου, Γιωτάκη, Καζάζου, Σαμαρά, Ζάχου, Τσιαδάκα.

Για περισσότερες πληροφορίες της περιόδου, (από αποκόμματα εφημερίδων της εποχής) επισκεφθείτε ΕΔΩ

Την αγωνιστική περίοδο 95-96 ο Φιλαθλητικός είχε και άλλες επιτυχίες.
α) Η ομάδα των παγκορασίδων του συλλόγου κατέκτησε την 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στην Νάουσα από 6 έως 9/9/1996
Η τελική κατάταξη των ομάδων ήταν:
1. Φιλαθλητικός Λάρισας
2. Ηρακλής Κηφισιάς
3. Αλεξανδρούπολη
4. Μικτή Καλαμάτας
5. Ερμής Περάματος

Η ομάδα του Φιλαθλητικού στο τουρνουά της Νάουσας κέρδισε στην αρχή στον όμιλό της την Σταυρούπολη με 2-0 σετ (15-2, 15-2) και τον
Έρμή Περάματος με 2-0 σετ (15-6, 15-7). Στη συνέχεια στον ημιτελικό  νίκησε την
Νίκη Αλεξανδρούπολης με 2-0 σετ (15-9, 15-6)
Στον τελικό νίκησε τον Ηρακλή Κηφισιάς με 3-2 σετ (15-9, 5-15, 8-15, 17-15, 15-13)

Στη φωτογραφία οι παγκορασίδες στη Νάουσα
10 10-9-96 κορασιδες και Φωτο (1)

Η σύνθεση του Φιλαθλητικού: Προπονήτρια: Ζώγια Πανάρα.
Γκούρα Α, Σουλούκου, Κεραμίδα, Τσιαρδάκα, γιωτάκη, Κατάτου, Οικονομίδου, Λαχανά Ισμ., Λαχανά Αλ., Σουλτσιώτου, Τσιρέβελου, Φράγκου, Μυλωνά.

β) Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού κατέκτησαν την 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε  στο κλειστό της Νέας Σμύρνης στην Αθήνα  τον Ιανουάριο του 1996.
Νικήτρια ομάδα ήταν ο Πανιώνιος.
Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού αντιμετώπισαν τις: Ολυμπιάδα Πατρών, Πανιώνιο, Α.Ο. Φιλία Ηλιούπολης, Ηλυσιακό και τον Αίαντα Ευόσμου.

Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού 1995-96 ήταν
Προπονήτρια: Ζώγια Πανάρα
Καμπουρογιάννη Σταυρούλα, Γκούρα Νιόβη, Χόρτη Μαρία, Καζάζου Αννα, Ζάχου Κατερίνα, Γάτσιου Ματίνα, Τσιαρδάκα Ευαγγελία, Σαμαρά Ελένη, Γιωτάκη Αννα, Μότσιου Ράνια.
ακόμη δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμών οι Άννα Λιανού και η Αντιγόνη Βάνη.

Τελική κατάταξη  των Ομάδων
1. Πανιώνιος  8β
2. Αίας Ευόσμου  7β
3. Φιλαθλητικός Λάρισας  6β.
4. Ηλισιακός  5β
5. Φιλία Ηλιούπολης  4β

1996-1997

Πρωταθλήτρια Β΄ Εθνικής Κατηγορίας  και άνοδος της γυναικείας ομάδας για πρώτη φορά στη Α2 Εθνική Κατηγορία.
Στο πρωτάθλημα της β΄εθνικής κατέκτησε την 1η θέση και την άνοδο, σημειώνοντας 15 νίκες και 1 ήττα.
Τα σετ του φιλαθλητικού ήταν 45-12

H τελική κατάταξη των ομάδων που έλαβαν μέρος στην Β εθνική 1996-97 ήταν:
α/α ΟΜΑΔΑ
1. Φιλαθλητικός  Λαρισαϊκός Σύλλογος
2. Αίας Ευόσμου
3. ΜΑΣ Νέα Γενεά
4. Ελπίς Αμπελοκήπων
5. ΠΑΟΔ
6. Ολυμπιακός Κυμίνων
7. Νίκη Βόλου
8. Γ.Σ. Δράμας
9. Α.Ο. Σερρών

Πρωταθλήτρια Ομάδα και άνοδος στην Α2 Εθνική Κατηγορία ο Φιλαθλητικός Λάρισας.
Υποβιβάστηκαν Οι Ομάδες των: Κυμίνων, Νίκη Βόλου Γ.Σ. Δράμας και ο ΑΟ Σερρών

Το έμψυχο υλικό του Φιλαθλητικού 1996-1997:
Νόβη Γκούρα__(κεντρική)__μέλος των εθνικών ομάδων κορασίδων και νεανίδων__γεν. 1980__1,84.
Μαρία Χόρτη__(Ακραία)__1979__1,78
Άννυ Λιανού__(Ακραία)__1979__1,76
Στ. Καμουρογιάννη__(Πασαδόρος)__1980__1,70
Αντιγόνη Βάνη__(Κεντρική)__1979__1,80
Έρη Μπαρούτα __(διαγώνια)__1975__1,73
Άννα Καζάζου__(διαγώνια)__1979__1,73
Ματίνα Γάτσιου__(Πασαδόρος)__1980__1,70
Οι κορασίδες της ομάδας ήταν: Αλεξ. Καζάζου, Ελευθ. Οικονομίδου, Άρτεμις Γκούρα, Λίνα Σουλούκου, Άννα Γιωτάκη, Ευαγγ. Τσαρδάκα, Άννα Κεραμίδα.

ΔΙΠΛΩΜΑ ανοδος Β Εθνικη 96-97 (1)

 

1997-1998

ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΟΜΑΔΑ
Υποβιβασμός στην Β΄ Εθνική Κατηγορία
– Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας του Φιλαθλητικού για πρώτη φορά στην ιστορία του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.
Δεν τα κατάφερε όμως και υποβιβάστηκε στην Β΄ Εθνική.

Η Κατάταξη των ομάδων στην Α2 ήταν:

1. ΑΓΣ Βύρωνας  (άνοδος)
2. Πανελλήνιος (άνοδος)
3. Ηρακλής Θεσ.
4. ΒΑΟ
5. ΖΑΟΝ
6. Ηλυσιακός
7. ΑΟ Καβάλας
8. Γ.Σ. Σίρις Σερρών
9. ΑΓΣ Δραπετσώνας
10. ΕΟ Σταυρούπολης  (υποβιβασμός)
11. Ολυμπιάς Πατρών  (υποβιβασμός)
12. Φιλαθλητικός Λάρισας (υποβιβασμός)
Τα κορίτσια που έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα της Α2 ήταν:
Καμπουρογιάννη, Γκούρα Ν., Λιανού, Χόρτη, Μπαρούτα, Κεραμίδα, Σουλούκου, Τσιαρδάκα, Οικονομίδου, Γάτσιου, Σαμαρά, Τσιρέβελου, Γκούρα Αρτ.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
– Συμμετοχή των κορασίδων του συλλόγου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. (Αθήνα 19 έως 23-5-98)
και κατάκτηση της 2ης θέσης στην Ελλάδα

Η Τελική Κατάταξη των Ομάδων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων
1. Ηρακλής Κηφισιάς
2 Φιλαθλητικός Λάρισας
3. Τυφώνας Νέου Ηρακλείου
4. Ολυμπιακός Κυμίνων

1998-1999

Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας στην Β΄ Εθνική κατηγορία.
Κατέκτησε την 5η θέση και εξασφάλισε την παραμονή.

 Η Κατάταξη των Ομάδων

α/α ΟΜΑΔΑ
1. ΕΟ Σταυρούπολη
2. Νίκη Βόλου
3. Αρτεμις Κορυδαλού
4. Πειραματικό
5. Φιλαθλητικός  Λαρισαϊκός Σύλλογος
6. Πανιώνιος
7. Μέγας Αλέξανδρος
8. Ελπίς Αμπελοκήπων

Την άνοδο: στην Α2 κατέκτησε η Σταυρούπολη και
Υποβιβάστηκαν:  Πανιώνιος, Μεγας Αλέξανδρος και Ελπίς Αμπελοκήπων

1999-2000

Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας στην Β΄ Εθνική κατηγορία.
Κατέκτησε την 5η θέση και εξασφάλισε την παραμονή.

 Η Κατάταξη των Ομάδων

α/α ΟΜΑΔΑ
1. Παναθλητικός Συκεών
2. Πειραματικό
3. Σίρις Σερρών
4. ΒΑΟ
5. Φιλαθλητικός  Λαρισαϊκός Σύλλογος
6. Νίκη Βόλου
7. Γ.Σ. Κοζάνης

Την άνοδο: στην Α2 κατέκτησε Παναθλητικός Συκεών Θεσσαλονίκης και
Υποβιβάστηκε:  η ομάδα του Γ.Σ. Κοζάνης.

 2000 – 2001

Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας στην Β΄ Εθνική κατηγορία.
Κατέκτησε την 6η θέση και εξασφάλισε την παραμονή.

 Η Κατάταξη των Ομάδων

α/α ΟΜΑΔΑ
1. Σίρις Σερρών
2. Α.Ο. Αμπελοκήπων
3. Α.Ε. Λάρισας
4. Πειραματικό
5. Β.Α.Ο.
6. Φιλαθλητικός  Λαρισαϊκός Σύλλογος
7. Α.Ε. Κομοτηνής
8. ΕΟ Σταυρούπολη
9. Νίκη Βόλου

Την άνοδο: στην Α2 κατέκτησε η Σίρις Σερρών και
Υποβιβάστηκαν:  οι ομάδες της Σταυρούπολης και η Νίκη Βόλου.

2001-2002

Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας την β΄εθνική κατηγορία.
Οι ομάδες και η βαθμολογία της τότε β΄ εθνικής είναι:

α/α ΟΜΑΔΑ Βαθμοί
1. ΑΕΛ 24
2. Συκιές 24
3. ΜΑΣ Νέα Γενεά 22
4. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ 22
5. Α.Ο. Αμπελοκήπων 21
6. Β.Α.Ο. 21
7. Πειραματικό 20
8. Α.Ε. Κομοτηνής 14

Διεξήχθησαν αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α2 και ο Φιλαθλητικός ηττήθηκε από την ομάδα της ΑΕΛ.
– Συμμετοχή των παγκορασίδων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατακτώντας την δεύτερη θέση στην Ελλάδα.

2002-2003

Γυναικεία Ομάδα:
Συμμετοχή της Γυναικείας ομάδας στο πρωτάθλημα της Β΄εθνικής κατηγορίας.
Υποβιβασμός στο τοπικό πρωτάθλημα.

Οι ομάδες και η βαθμολογία της τότε β΄ εθνικής είναι:

α/α ΟΜΑΔΑ βαθμοί σετ
1. Α.Ο. Αιγάλεω 33 47-17
2. Α.Ο. Αμπελοκήπων 32 48-23
3. Επίκουρος Πολίχνης 31 44-22
4. Παναθλητικός Συκεών 30 45-22
5. ΒΑΟ 27 36-32
6. ΜΑΣ Νέα Γενεά 27 37-34
7. Έσπερος Καλλιθέας 27 32-33
8. Νίκη Βόλου 23 22-42
9. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ 21 14-46
8. Νίκη Αλεξανδρούπολης 17 0-54

 

Κορασίδες:

– Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού έλαβαν μέρος στα ημιτελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος και αποκλείστηκαν από την συνέχεια των αγώνων,

Η βαθμολογία του ομίλου:
1. Νέα Γενεά
2. Πετρούπολη
3. Φιλαθλητικός.

Παγκορασίδες:
– Η ομάδα των παγκορασίδων κατέκτησε την πρώτη θέση στην Ελλάδα και το χρυσό μετάλλιο.
Στα τελικά του final four που έγιναν στο Ζηρείνιο στην Κηφισιά νίκησαν στον τελικό (6-7-2003) την ομάδα του Πρωτέα με 3-0 σετ και κατέκτησαν την 1η θέση στην Ελλάδα.

Η βαθμολογία των παγκορασίδων
1η Θέση: Φιλαθλητικός Λάρισας   (Χρυσό μετάλλιο).
2η Θέση: Πρωτέας                         (Αργυρό μετάλλιο)
3η Θέση: Προοδευτική                   (Χάλκινο μετάλλιο)
4η Θέση: Ηρακλής Κηφισιάς

2003-2004

 

 Γυναικεία Ομάδα:

– Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας του Φιλαθλητικού στην τοπική κατηγορία.
Σε αγώνα μπαράζ με την ομάδα του Γ.Σ. Λαμίας χάνει την άνοδο στην Β΄ εθνική κατηγορία.

 Κορασίδες:

– Οι κορασίδες του συλλόγου κατακτούν την 2η θέση στην Ελλάδα και το αργυρό μετάλλιο.

Ο Φιλαθλητικός μετά την πρόκριση των κορασίδων του στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας ανάλαβε να διοργανώσει την ημιτελική και τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος των κορασίδων.
Οι αγώνες έγιναν στο κλειστό της Νεάπολης στα τέλη του Απριλίου του 2004.

Οι ομάδες που έλαβαν μέρος και η κατάταξη του τουρνουά είναι:

Α΄Όμιλος
1. Άρης Θεσσ. 7 (9-4)
2. Προοδευτική 6 (8-5)
3. Α.Ο.Παλλήνη 4 (7-8)
4. Μεγ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 1 (2-9)

Β΄Όμιλος
1. Γ.Σ. Πετρούπολης 8 (9-2)
2. Φιλαθλητικός 7 (8-4)
3. Γ.Σ. Ηρακλής Κηφισιάς 3 (4-8)
4. Εαρινός 1 (2-9)

FINAL FOUR
Ημιτελική φάση:
Φιλαθλητικός – Άρης: 3-1
Γ.Σ. Πετρούπολης – Προοδευτική: 3-0
Τελική φάση:
Μικρός τελικός: Άρης – Προοδευτική: 3-0
Τελικός: Γ.Σ. Πετρούπολης – Φιλαθλητικός: 3-2

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:
1η θέση: Γ.Σ. Πετρούπολης (χρυσό μετάλλιο)
2η θέση: Φιλαθλητικός (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση: Άρης (χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση: Προοδευτική

Νεάνιδες
– Οι νεάνιδες του Φιλαθλητικού έλαβαν μέρος στην ημιτελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος αλλά δεν κατάφεραν να προκριθούν στο final four.
Έλαβαν την τρίτη θέση στον όμιλό τους.

Η θέση των ομάδων του ομίλου:
1. Νέα Γενεά
2. Μεγ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών
3. Φιλαθλητικός Λάρισας
4. Αναγέννηση Άρτας
5. Α.Ο. Αμυγδαλεώνα

2004-2005

Γυναικεία Ομάδα:
– Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας του Φιλαθλητικού στην τοπική κατηγορία.
Σε αγώνα μπαράζ με την ομάδα του Χαραυγής χάνει την άνοδο στην Β΄ εθνική κατηγορία.

Νεάνιδες:
– H ομάδα των νεανίδων του Φιλαθλητικού μετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και
κατακτά την 1η θέση στην Ελλάδα και το χρυσό μετάλλιο σε αγώνες που έγιναν στο Γυμναστήριο του Βύρωνα στην Αθήνα.

Τελικός:
Φιλαθλητικός Λάρισας – Πετρούπολη: 3-1 σετ
(19-25, 25-15, 25-19, 26-24)
Για την 3η Θέση:
Ένωση Βύρωνα – Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών: 3-0 σετ


ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2004-05:
1η θέση: Φιλαθλητικός Λάρισας (χρυσό μετάλλιο)
2η θέση: Γ.Σ. Πετρούπολης (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση: Α.Ε.Βύρωνα(χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση: Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Πριν φθάσει στο final four των Αθηνών στα ημιτελικά στη Θεσσαλονίκη αντιμετώπισε τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών τον Ερμή Δράμας και Την Νέα Γενεά όπου και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Στη φωτογραφία οι νεάνιδες του Φιλαθλητικού λίγο πριν την απονομή του κυπέλλου.

Η σύνθεση των νεανίδων:
Προπονητής Ιόβτσεφ Δημήτρης
Καρτσαφλέκη, Γκατζανά, Ιόφτσεβα, Μανώλα, Γραντζή, Βλάχου, Λελεντζή, Μελετιάδου, Σαπουνά, Παπαδημητρίου, Αλεξάκου.

Κορασίδες:

– Οι κορασίδες συμμετέχουν στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Παγκορασίδες:
– Συμμετοχή των παγκορασίδων του Φιλαθλητικού στα προκριματικά του πανελληνίου πρωταθλήματος.
Στο γήπεδο της Πολίχνης στη Θεσσαλονίκη αντιμετωπίζουν την πρώτη ημέρα την ομάδα του Εαρινού όπου και χάνουν με 3-2 σετ.
την δύο επόμενες ημέρες κερδίζουν τον Ερμή Δράμας και τον Ηρακλή Θεσ/νίκης με 3-0 σετ.
Αποκλείονται από το final four  στο οποίο νικητής είναι ο Εαρινός.

Η ομάδα των παγκορασίδων 2004-05 στη Θεσσαλονίκη

Η σύνθεση των Παγκορασίδων:
Προπονητής Ιόβτσεφ Δημήτρης
Αποστολία Νούσια, Ιωάννα Παρή, Χριστίνα Νικολοπούλου, Εύα Διαμάντη, Μπαζιάνα Ελένη, Βιβή Πλίτση, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Μαρία Μπρούτσου, Φανή Αποστολοπούλου, Βίβιαν Λιλέ, Φιλίτσα Νίκου.

2005-2006

Γυναικεία Ομάδα:
– Συμμετοχή της γυναικείας ομάδας στην τοπική κατηγορία και άνοδος της στην Β΄Εθνική κατηγορία.
Η γυναικεία ομάδα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια κεντρικής  Ελλάδας και στη συνέχεια έδωσε αγώνες μπαράζ.
Αρχικά στη Θεσσαλονίκη και στη συνέχεια στην Αθήνα στο γήπεδο του Μαρκόπουλου.

Οι ομάδες και η βαθμολογία που έλαβαν μέρος στο τουρνουά του Μαρκόπουλου είναι:

α/α ΟΜΑΔΑ βαθμοί σετ
1. Φ.Ο. Καμποχώρον Χίου 9 10-3
2. Φιλαθλητικός Λάρισας 9 9-5
3. Α.Ο.Ποσειδών Λουτρακίου 7 8-7
4. Γ.Σ. Γρεβενών 6 8-9
5. Γ.Σ. Νίκης Αλεξανδρούπολης 0 1-12

Στην Β΄ ανέβηκαν οι τρεις πρώτες ομάδες.

Η σύνθεση του Φιλαθλητικού ήταν:
Γκατζανά Βάσια, Σαπουνά Ερατώ, Μανώλα Αγάθη, Κουτσιαρή Γεωργία, Όλγα Μελετιάδη, Νικολοπούλου Χριστίνα, Λελεντζή Παναγιώτα (λ), Νούσια Αποστολία, Νούσια Ευαγγελία, Παρή Ιωαννά, Διαμάντη Ευα, Βλάχου Θάνια.

Νεάνιδες:
– Με την ίδια ομάδα λίγο καιρό πριν την άνοδο στην Β΄ εθνική τα κορίτσια του Φιλαθλητικού στο πανελλήνιο πρωτάθλημα των νεανίδων κατέκτησαν την πρώτη θέση στην Ελλάδα και το χρυσό μετάλλιο.
Πρωταθλήτριες κεντρικής Ελλάδας, και στη συνέχεια πρώτα αγωνίζονται στη Θεσσαλονίκη, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για το final four του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Στην μακρινή Δράμα όπου και διεξήχθη το Final four βόλεϊ νεανίδων στις 1 και 2 Απριλίου 2006
Η ομάδα μας προκρίθηκε στην τελική φάση αήττητη και συναντήθηκε με τον Γ.Σ. Πετρούπολης για την διεκδίκηση της εισόδου της στον τελικό όπου και την νίκησε με σκορ 3-1.
Την άλλη μέρα αγωνίστηκε στον μεγάλο τελικό με την γηπεδούχο ομάδα του Ερμή Δράμας όπου ο Φιλαθλητικός κέρδισε με 3-2 και κατέκτησε το κύπελλο. Στον μικρό τελικό Γ.Σ. Πετρούπολης – Α.Ε Βύρωνα 3-1

Την ομάδα μας αποτελούσαν οι παρακάτω κοπέλες :
Γκατζανά Βάσια, Σαπουνά Ερατώ, Μανώλα Αγάθη, Κουτσιαρή Γεωργία, Όλγα Μελετιάδη, Νικολοπούλου Χριστίνα, Λελεντζή Παναγ(λ), Νούσια Αποστολία, Νούσια Ευαγγελία, Παρή Ιωαννά, Διαμάντη Ευα, Γκαραλιάκου Κων/να
Προπονητής: Ιόβτσεφ Δημήτρης

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2005-06:
1η θέση: Φιλαθλητικός Λάρισας (χρυσό μετάλλιο)
2η θέση: Ερμής Δράμας (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση: Γ.Σ. Πετρούπολης(χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση: Α.Ε.Βύρωνα

Κορασίδες:
– Και οι κορασίδες του συλλόγου την περίοδο 2005-06 συμμετέχουν στα προκριματικά πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγονται στη Θεσσαλονίκη.

Παγκορασίδες:
– Οι παγκορασίδες την περίοδο 2005-06 κατακτούν την τρίτη θέση στην Ελλάδα και το χάλκινο μεττάλιο.
Σαν πρωταθλήτριες Κεντρικής Ελλάδας μετέχουν στα προκριματικά του πανελληνίου πρωταθλήματος.
Μετέχουν στον όμιλο με τις ομάδες του Πρωτέα από την Θεσσαλονίκη, του Αρχέλαου Κατερίνης, και του Ηρακλή Ιωαννίνων.
Οι αγώνες της προκριματικής φάσης διεξάγονται στην έδρα του Πρωτέα στο Ελευθέριο – Κορδελιό Θεσσαλονίκης.
ΦΛΣ – Πρωτέας: 3-0
ΦΛΣ – Αρχέλαος: 3-2
ΦΛΣ – Ηρακλής Ιωαν.: 3-1

Με τρεις νίκες οι παγκορασίδες του συλλόγου πρικρίνονται στο final four του πανελληνίου πρωταθλήματος.
Το final four διεξάγεται στο γήπεδο της Καλαμαριάς στις 8 και 9/7/2006.
Την πρώτη ημέρα ο Φιλαθλήτικός χάνει από τον Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ και την επόμενη στον μικρό τελικό νικά την ομάδα του Ερμή Μυτιλήνης με 3-0 σετ και κατακτά την τρίτη θέση και το Χάλκινο μετάλλιο. 
Στον τελικό Ηρακλής Κηφισιάς – Εαρινός: 3-0

Η σύνθεση των παγκορασίδων του Φιλαθλητικού:
Πλίτση Βιβή, Μπαζιάνα Ελένη, Μπρούτσου μαρία, Αποστολοπούλου Φανή, Μπίσκα Ιωάννα, Νίκου Φιλίτσα, Αναγνωστοπούλου Δήμητρα (λ), Λιλέ Βίβιαν, Κατσανάκη Κατερίνα, Δραχαλίβα Κατερίνα, Βλάχου Αλεξάνδρα, Νάρη Αλεξία.
Προπονητής: Ιόβτσεφ Δημήτρης.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2005-06:
1η θέση: Ηρακλής Κηφισιάς (χρυσό μετάλλιο)
2η θέση: Εαρινός (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση: Φιλαθλητικός Λάρισας (χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση: Ερμής Μυτιλίνης

2006-2007

Γυναικεία Ομάδα:
Στον δεύτερο όμιλο (βόρειο) της Β” Εθνικής κατηγορίας έλαβε μέρος η γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού Λάρισας την αγωνιστική περίοδο 2006-2007 εξασφαλίζοντας την άνοδο μετά από αγώνες μπαράζ για την επόμενη περίοδο στην Α2 Γυναικών.
Για να δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων της γυναικείας ομάδας επισκεφθείτε ΕΔΩ.

Η βαθμολογια 2006-2007 ήταν:
Η τελική βαθμολογία
1. Ερμής Δράμας 43 (45-12)
2. Ανατόλια 43 (44-12)
3. Σταυρούπολη 34 (40-22)
————————–
4. Κομοτηνή 24 (29-32)
5. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 18 (26-36)
—————————
6. Αίας Ευόσμου 17 (26-37)
7. Μ. Αλέξανδρος 17 (26-38)
8. Ελπίς 11 (20-41)
9. Μακεδόνες Αξιού 9 (17-43)

 Στη φωτογραφία η γυναικεία ομάδα  2006-07
 

Η Σύνθεση: Προπονητής Ιόβτσεφ Δημήτρης.
Όρθιες από αριστερά: Πλίτση, Κεραμμίδα, Νούσια Απ., Μελετιάδη, Νικολοπούλου
Καθιστές΅Σταυρακοπούλου, Ιόβτσεβα, Λελεντζή, Κολομητρούση, Γκατζανά.

 Νεάνιδες:

– Οι Νεάνιδες κατακτούν την τέταρτη θέση στην Ελλάδα
Σαν πρωταθλήτριες κεντρικής Ελλάδας, μετέχουν στα ημιτελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη όπου και αντιμετωπίζουν τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης τον Ερμή Δράμας, τον Ηρακλή Ιωαννίνων και τα Γρεβενά και παίρνουν την πρόκριση για το final four του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων  μαζί με τον Ερμή Δράμας.
Στο final four που έγινε στην Πεύκη στην Αθήνα χάνουν την πρώτη ημέρα από την Α.Ε. Βύρωνα με 3-0 και την επόμενη ημέρα στον μικρό τελικό χάνουν από την Γ.Σ. Πετρούπολης με 3-1 σετ και έτσι τερματίζουν  στην 4η θέση.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2006-07:

1η θέση: Α.Ε.Βύρωνα (χρυσό μετάλλιο)
2η θέση: Ερμής Δράμας (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση: Γ.Σ. Πετρούπολης (χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση: Φιλαθλητικός Λάρισας

Κορασίδες:
– Οι κορασίδες μετέχουν στα προκριματικά του πανελληνίου πρωταθλήματος σε όμιλο στη θεσσαλονίκη με τις ομάδες του Ηρακλή Θεσσαλονίκης του Ερμή Δράμας και του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, αλλά με δύο ήττες και μία νίκη αποκλείονται από τη συνέχεια των αγώνων.

Παγκορασίδες:
-Το ίδιο και για τις παγκορασίδες, μετέχουν στα ημιτελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν καταφέρνουν να πάρουν την πρώτη θέση στον όμιλό τους και να συνεχίσουν για τα τελικά
Για να δείτε φωτογραφίες της περιόδου 2006-07 επιλέξτε ΕΔΩ 

2007-2008

 

 Γυναικεία Ομάδα:

– Η γυναικεία ομάδα μετέχει για δεύτερη φορά στη ιστορία της στην Α2 Εθνική Κατηγορία και εξασφαλίζει σχετικά εύκολα τη παραμονή της .
Για να δείτε τα αποτελέσματα όλων των αγώνων και την βαθμολογία και της περιόδου 2007-08 επιλέξτε ΕΔΩ.
Για να δείτε φωτογραφίες επιλέξτε ΕΔΩ.
Η σύνθεση: Προπονητής Ιόβτσεφ Δημήτρης
Πλίτση Βιβή, Καραγιώργου Βανέσα, Νούσια Αποστολία, Ιόβτσεβα Σιμόνα, Κεραμίδα Άννα, Νικολοπούλου Χριστίνα, Νίκου Φιλίτσα, Νούσια Ευαγγελία, Μπαζιάνα Ελένη, Λελεντζή Παναγιώτα, κολομητρούση Άνδρια, Γκατζανά Βάσια και Παλάτου Σταυρούλα.

Κορασίδες:

– Οι κορασίδες κατακτούν την 3η θέση στην Ελλάδα και το χάλκινο μετάλλιο.
Σαν πρωταθλήτριες περιφέρειας κεντρικής Ελλάδας οι κορασίδες του Φιλαθλητικού μετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα .
Η αρχή έγινε στη Θεσσαλονίκη στην προκριματική φάση όπου πήραν την πρόκριση για την τελική φάση.
Οι αγώνες της τελικής φάσης έγιναν στο κλειστό της Νεας φιλαδέλφειας στην Αθήνα.
Εκεί αντιμετώπισαν τις ομάδες του Μαρκόπουλου, του Άργους και του Εαρινού στην ημιτελική φάση τις οποίες νίκησαν και προχώρησαν στο final four.
Στον ημιτελικό ηττήθηκαν από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ και αγωνίσθηκαν στον μικρό τελικό με αντίπαλο την ομάδα του Εαρινού την οποία και νίκησαν με 3-0 και κατέκτησαν την 3η Θέση στην Ελλάδα και το χάλκινο μετάλλιο.
Στον τελικό ο Ηρακλής Κηφισιάς νίκησε τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης και κατέκτησε το χρυσό.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2007-08:

1η θέση:  Ηρακλής Κηφισιάς(χρυσό μετάλλιο)
2η θέση:  Ηρακλής Θεσ/νίκης (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση: Φιλαθλητικός Λάρισας (χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση:  Εαρινός
Για να δείτε τους αγώνες και τη βαθμολογία στο πρωτάθλημα κορασίδων ΕΣΠΕΚΕΛ 2007-08 επιλέξτε ΕΔΩ.
Για να δείτε τους αγώνες και τη βαθμολογία στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων 2007-08 επιλέξτε ΕΔΩ
Για να δείτε φωτογραφίες από το πανελλήνιο κορασίδων επιλέξτε ΕΔΩ

Η σύνθεση των κορασίδων του Φιλαθλητικού 2007-08 ήταν:
Πλίτση Βιβή, Μπαζιάνα Ελένη, Μπρούτσου Μαρία, Μπίσκα Ιωάννα, Νίκου Φιλίτσα, Αναγνωστοπούλου Δήμητρα (λ), Λιλέ Βίβιαν, Κατσανάκη Κατερίνα, Βλάχου Αλεξάνδρα, Αποστολοπούλου Φανή, Γάτσιου Ηλιάνα, Παλάτου Σταυρούλα, Σκριάπα Άννα.

2008-2009

 Γυναικεία Ομάδα:
– Η γυναικεία ομάδα μετέχει στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας και εξασφαλίζει την παραμονή της και για την επόμενη περίοδο.
Για να δείτε τα αποτελέσματα όλων των αγώνων και την βαθμολογία και της περιόδου 2007-08 επιλέξτε ΕΔΩ.
Για να δείτε φωτογραφίες επιλέξτε ΕΔΩ.
Η σύνθεση: Προπονητής Παπαδημητρίου Βασίλης.
Καμπουρογάννη Σταυρούλα, Γκατζανά Βάσια, Πλίτση Βιβή, Καραγιώργου Βανέσα, Νούσια Αποστολία, Κεραμίδα Άννα, Νίκου Φιλίτσα, Μπαζιάνα Ελένη, Λελεντζή Παναγιώτα, Νικολιάδη  και Παλάτου Σταυρούλα.

Νεάνιδες:

– Οι Νεάνιδες κατακτούν την τέταρτη θέση στην Ελλάδα.
Σαν πρωταθλήτριες περιφέρειας κεντρικής Ελλάδας μετέχουν στα ημιτελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος.
Στα Γιαννιτσά αντιμετωπίζουν τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, Ηρακλή Ιωαννίνων και τον Αμυγδαλεώνα Καβάλας.
Μαζί με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης προκρίνονται για τα τελικά που διεξάγονται στο Άργος.
Εκεί δεν τα καταφέρνουν, με δύο ήττες κατακτούν την 4η θέση στην Ελλάδα.
Την πρώτη ημέρα χάνουν από τον Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ και στον μικρό τελικό από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-2 σετ.
Στον τελικό ο Ηρακλής Κηφισιάς νικά το Άργος με 3-0 σετ.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2008-09:

1η θέση:  Ηρακλής Κηφισιάς(χρυσό μετάλλιο)
2η θέση:  Γ.Σ. Άργους (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση:  Ηρακλής Θεσ/νίκης (χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση:  Φιλαθλητικός Λάρισας

Για να δείτε τους αγώνες και τη βαθμολογία των νεανίδων της περιόδου 2008-09 επιλέξτε ΕΔΩ.
Για να δείτε φωτογραφίες από το πανελλήνιο Νεανίδων επιλέξτε ΕΔΩ.
Οι νεάνιδες του Φιλαθλητικού ήταν:
Νούσια Αποστολία. Πλίτση Βιβή, Μπαζιάνα Ελένη, Μπίσκα Ιωάννα, Νίκου Φιλίτσα, Αναγνωστοπούλου Δήμητρα (λ),  Κατσανάκη Κατερίνα, Βλάχου Αλεξάνδρα,  Γάτσιου Ηλιάνα, Παλάτου Σταυρούλα, Καραγιώργου Βανέσα και Βενέτη Κλειώ.

Κορασίδες:

– Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού κατακτούν την 3η θέση στην Ελλάδα και το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.
Η προκριματική φάση των αγώνων έγινε στη Θεσσαλονίκη.

Εκεί είχε τα αποτελέσματα:
Φιλαθλητικός Λάρισας – Ερμής Δράμας: 3-0
Φιλαθλητικός Λάρισας -Πειραματικό: 3-0
Φιλαθλητικός Λάρισας -Ηρακλής Ιωαννίνων: 3-1

Στη συνέχεια από 24/4/09 έως 3/5/09 στη Λάρισα στο κλειστό της Νεάπολης, έγιναν τα ημιτελικά και τελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων 2008-09.
Η ομάδα του Φιλαθλητικού βρέθηκε στο final four.
Στον ημιτελικό αγωνίστηκε με την ομάδα της siemens και ηττήθηκε με 3-2 σετ.
Την άλλη ημέρα στον μικρό τελικό νίκησε με 3-1 την ομάδα του Άργους και κατέκτησε την 3η θέση στην Ελλάδα.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2008-09:
1η θέση:  Ηρακλής Θεσ/νίκης (χρυσό μετάλλιο)
2η θέση:  Siemens (αργυρό μετάλλιο)
3η θέση:  Φιλαθλητικός Λάρισας (χάλκινο μετάλλιο)
4η θέση:  Γ.Σ. Άργους
Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού 2008-09 ήταν:
Πλίτση Βιβή, Μπαζιάνα Ελένη, Μπίσκα Ιωάννα, Νίκου Φιλίτσα, Αναγνωστοπούλου Δήμητρα (λ),  Κατσανάκη Κατερίνα, Βλάχου Αλεξάνδρα,  Γάτσιου Ηλιάνα, Παλάτου Σταυρούλα, Καραγιώργου Βανέσα, Αργυροπούλου Μαρίνα και Βενέτη Κλειώ.
Για να δείτε τους αγώνες και τη βαθμολογία των κορασίδων της περιόδου 2008-09 επιλέξτε ΕΔΩ
Για να δείτε φωτογραφίες από το πανελλήνιο κορασίδων επιλέξτε ΕΔΩ

Παγκορασίδες:

Οι παγκορασίδες του φιλαθλητικού κατακτούν το Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ και συμμετέχουν στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

2009-2010

 

Γυναικεία Ομάδα:

Συμμετοχή και παραμονή της γυναικείας ομάδας του συλλόγου στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Νεάνιδες:

– Οι Νεάνιδες κατακτούν την Δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ.
Και συμμετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων.

Κορασίδες:
– Οι Κορασίδες κατακτούν την Δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ.
Και συμμετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων.

Παγκορασίδες:
– Οι Παγκορασίδες κατακτούν το Πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ και την
Δεύτερη (2η) Θέση στην Ελλάδα

Η τελική κατάταξη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος
1. Αίαντας Ευόσμου
2. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός Σύλλογος
3. Ελασσόνα
4. ΝΑΟ Σούδας

2010-2011

Ακόμη μια πετυχημένη χρονιά για όλα τα τμήματα του Φιλαθλητικού.
Προπονητής της Γυναικείας ομάδας των Νεανίδων και των Κορασίδων είναι ο Βασίλης Παπαδημητρίου, των Παγκορασίδων ο Γιώργος Κουκούλης και των Ακαδημιών η Σοφία Σαμουρέλη.
Η γυναικεία ομάδα τερμάτισε στην 5η θέση του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, οι νεάνιδες δεύτερες του πρωταθλήματος ΕΣΠΕΚΕΛ, οι κορασίδες πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΚΕΛ και στην 4η θέση στην Ελλάδα, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και οι παγκορασίδες πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΚΕΛ. (δεν έγινε πανελλήνιο πρωτάθλημα.)
Η γυναικεία ομάδα σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά ενισχύθηκε με την λίμπερο Μαρία Αλεξανδρίδου από την ΧΑΝΘ  την κορασίδα Αναστασία Μαδουράρη από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης και τις παγκορασίδες Κότσιρα από τον Τύρναβο και Μπέλλου από την Φαλάνη. Παραχώρησε την Βιβή Πλίτση στην ομάδα της Ένωσης Βύρωνα και την Βανέσα Καραγιώργου με υποσχετική για ένα χρόνο στην ΕΑΛ, ενώ επέστρεψαν και αγωνίσθηκαν η Βάσω Χατζή και η Ανθή Παπαδημητρίου.
– Γυναικεία Ομάδα:
Με προπονητή τον Βασίλη Παπαδημητρίου συγκεντρώνει 18 βαθμούς, σημειώνοντας 6 νίκες και 10 ήττες και τερματίζει στην 5η θέση του Βορείου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, εξασφαλίζοντας την παραμονή για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο εν λόγω πρωτάθλημα.
Η σύνθεση της γυναικείας ομάδας 2010-11: (Βασίλης Παπαδημητρίου), Άννα Κεραμίδα Σούλα Κουτσονίκου, Κλειώ Βενέτη, Μαρίνα Αργυροπούλου, Βερόνικα Γιάννη, Ελένη Βούντα, Αγγελική Βούντα, Αναστασία Μανδουράρη, Βαρβάρα Βαβάτσικου Ανθή Παπαδημητρίου, Βάσω Χατζή Μαρία Αλεξανδρίδου, Κακάτσιου.


Νεάνιδες:

– Οι Νεάνιδες κατακτούν την Δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ


Κορασίδες:

– Οι κορασίδες του Φιλαθλητικού κατακτούν  το πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ και τερματίζουν στην 4η θέση στην Ελλάδα
Η Τελική βαθμολογία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος
1. Αίας Εύοσμου 6 (9-1)
2. ΣΦΠ Χανιών 5 (6-4)
3. Ένωση Βύρωνα 4 (4-7)
4. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3 (1-9)


Παγκορασίδες:

– Οι Παγκορασίδες του Φιλαθλητικού κατακτούν  το πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ


2011-2012

ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΟΜΑΔΑ
Για 6η συνεχόμενη χρονιά η γυναικεία ομάδα του Φιλαθλητικού μετέχει στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Άνετη παραμονή όπως ήταν και ο αρχικός στόχος.
Σε σύνολο 16 αγώνων πρωταθλήματος σημείωσε πέντε (5) νίκες, έντεκα (11) ήττες και συγκέντρωσε δεκαπέντε (15) βαθμούς.
Αντιμετώπισε τις ομάδες: Από την Αθήνα, (Τράχωνες – η οποία και ανέβηκε στην Α1, Φιλία Ηλιούπολης, Θέτις Βούλας και Ίωνες) Από την Νάξο τον Πανναξιακό, από την Λάρισα την ΕΑΛ και από την Πάτρα, τον Απόλλωνα και την ΕΑΠ, οι οποίες και υποβιβάστηκαν.

Η σύνθεση: Κεραμίδα Άννα, Κουτσονίκου Αθανασία, Τσαντοπούλου Φωτεινή, Αλεξανδίδη μαρία, Μπαζιάνα Ελένη, Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Αργυροπούλου Μαρίνα, Κουτρουμπή Ανδρομάχη, Γιάννη Βερόνικα, Χαραβελούλη Μαριάντζελλα, Μπαλδώκα Ευανθία, Καλέτσιου Ηρώ, Σπύρου Ευη, Σαμούρη Φαίη, Κότσιρα Θεοδώρα, Μπέλλου Αγγέλα και Τζαβάρα Ελένη.

ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΚΕΛ.

Δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και χωρίς καμία ήττα στο ενεργητικό τους ολοκλήρωσαν τους αγώνες σε επίπεδο Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας.
Στο Final four Νεανίδων που έγινε στις Λιβανάτες  κατέκτησαν την πρώτη θέση και το Κύπελλο του Πρωταθλητή.
Στη συνέχεια έλαβαν μέρος στους προκριματικούς αγώνες του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων στο Άργος.
Εκεί με δύο νίκες στον όμιλό τους δεν κατάφεραν να προκριθούν στα Τελικά.
Νίκησαν την Ομάδα του Άργους και την ΦΕ Ιωαννίνων και ηττήθηκαν από τον Ηρακλή Κηφισιάς.

Η σύνθεση: Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Αργυροπούλου Μαρίνα, Κουτρουμπή Ανδρομάχη, Γιάννη Βερόνικα, Χαραβελούλη Μαριάντζελλα, Μπαλδώκα Ευανθία, Καλέτσιου Ηρώ, Σπύρου Εύη  Σαμούρη Φαίη, Παραφέστα Αγλαϊα, Μπλογγουρά Μαριάνθη, Χασιώτη Ράνια.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΚΕΛ.

Όπως οι Νεάνιδες του Φιλαθλητικού έτσι και οι Κορασίδες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε επίπεδο Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας.
Αήττητες έφθασαν στο Final four που έγινε στην Ελασσόνα και εκεί με τρεις νίκες σήκωσαν το κύπελλο του Πρωταθλητή.
Στη συνέχεια έλαβαν μέρος στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων στο κλειστό της Πολίχνης στη Θεσσαλονίκη.
Εκεί με δύο ήττες από τον Επίκουρο Πολίχνης και την Ελπίδα Αμελοκήπων και νίκη επί της ΦΕ Ιωαννίνων απεκλείσθησαν από την συνέχεια των αγώνων.

Η σύνθεση: Αργυροπούλου  Μαρίνα, Κουτρουμπή Ανδρομάχη, Γιάννη Βερόνικα, Χαραβελούλη Μαριάντζελλα, Μπαλδώκα Ευανθία, Καλέτσιου Ηρώ, Σπύρου Ευη, Σαμούρη Φαίη, Κότσιρα Θεοδώρα, Μπέλλου Αγγέλα και Τζαβάρα Ελένη, Σεκλειζιώτη Αναστασία.


ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Δεύτερη (2η) Θέση στο πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ.

Οι Παγκορασίδες του Φιλαθλητικού πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τα εμπόδια που παρουσιάσθηκαν στο Final four που έγινε στα Τρίκαλα και έτσι στον Τελικό ηττήθηκαν με 3-2 σετ και κατέκτησαν την Δεύτερη Θέση.
Πανελλήνιο πρωτάθλημα σε επίπεδο παγκορασίδων δεν διεξάγεται.
Η σύνθεση: Κότσιρα Θεοδώρα, Μπέλλου Αγγέλα και Τζαβάρα Ελένη, Σεκλειζιώτη Αναστασία, Ζούρκα Φρειδερίκη, Κουτρουμπή Ειρήνη, Μουλά Ευαγγελία, Βάρσου Σοφία, Γαλλή Αρετή, Παπαθεοδώρου Βασιλική, Ευθυμίου Ελισσάβετ, Ευαγγελοπούλου Ευτυχία και Κωτούλα Ραφαήλα.

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ
Από 150 περίπου κορίτσια στελεχώνονταν οι Ακαδημίες του Φιλαθλητικού.
Έλαβαν μέρος τα Χριστούγεννα στο τουρνουά που διοργάνωσε η Ελασσόνα και την Άνοιξη στην Ελασσόνα  και στην Λαμία.

Με την λήξη των προπονήσεων ο Φιλαθλητικός διοργάνωσε όπως και κάθε χρόνο τουρνουά μίνι βόλεϋ για τα κορίτσια του συλλόγου.2012-2013

Οι Χορηγοί μας