Τέταρτη θέση στην Ελλάδα οι Κορασίδες του Φιλαθλητικού Λάρισας!!!

Πανελλήνιο πρωτάθλημα κοριτσιών Κ18 (3η αγωνιστική), ΑΟ Ιωνικός – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 2-3:

Η ομάδα των Κορασίδων του Φιλαθλητικού ήθελε νίκη με 3-0, 3-1 σετ για να εξασφαλίσει το μετάλλιο  στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κοριτσιών Κ18 η τελική φάση του οποίου φιλοξενείται στη Μεταμόρφωση Αττικής, τελικά όμως νίκησε με 3-2 σετ τον πρωταθλητή Ιωνικό Νίκαιας και κατέκτησε την τέταρτη θέση στην Ελλάδα για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.

Η ομάδα της Νίκαιας (η τρίτη της περιοχής που φτάνει στην κορυφή μετά τον Άρη Νικαίας το 1988 και την ΑΕ Νίκαια το 2003) μετά τα αποτελέσματα των δύο πρώτων αγωνιστικών χρειάζονταν δύο σετ κόντρα στον Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό για να πανηγυρίσει τον τίτλο και τα κατάφερε έστω και δύσκολα καθώς η ομάδα της Θεσσαλίας σ” ένα ακόμη ματς έκανε εξαιρετική προσπάθεια, αλλά μπόρεσε στο φινάλε να πάρει τη νίκη γοήτρου.

Στο πρώτο σετ ο Ιωνικός από την αρχή είχε ένα μικρό προβάδισμα (4-2, 7-5, 12-10) για να περάσει για πρώτη φορά ο Φιλαθλητικός με 12-13, όμως τα σερβίς της Μαντάκη έφεραν το σκορ στο 19-15. Ο μαχητικός Φιλαθλητικός για μία ακόμη φορά έκανε μεγάλη επιστροφή, μειώνοντας αρχικά σε 19-18 και μετατρέποντας το 22-20 σε 22-23 με δύο άσσους της Ζιώγα. Ο Ιωνικός όμως έφτασε πρώτος σε σετ μπολ και έφτασε στο 26-24 με μπλοκ της Μαντάκη στην Νταφοπούλου.

Η ομάδα της Νίκαιας απείχε πλέον ένα σετ από τον τίτλο και προηγήθηκε με 3-0 στην εκκίνηση του β” σετ, αλλά ο Φιλαθλητικός απάντησε με ένα γρήγορα 4-0 για να προσπεράσει και να μη χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα. Η διαφορά άνοιξε γρήγορα (6-8, 7-10, 9-12) και το 14-16 έγινε 14-21 με την Μαργιανού στο σερβίς για να κλείσει το σετ στο 16-25 με άσο της Νταφοπούλου.

Ανάλογο το σκηνικό αρχικά και στο γ” σετ όπου το 4-1 του Ιωνικού έγινε 4-5 με τα σερβίς της Γεράση με την ομάδα της Νίκαιας να απαντά στο 10-11 όπου με συνεχόμενους άσους της Μπουλούμπαση προηγήθηκε 15-11 για να ακολουθήσει μία ακόμη επιστροφή της Λάρισας που ισοφάρισε 16-16. Το ματς είχε πάρει πάλι φωτιά, αλλά ο Ιωνικός φρόντισε να τη σβήσει αμέσως καθώς στο 17-16 η Βενεκε με μπλοκ έδωσε αέρα δύο πόντων και τα εξαιρετικά σερβίς της Μπαμπάτσικα έστειλαν τη διαφορά στο +4 (20-16).
Κι αυτή τη φορά ο Φιλαθλητικός δεν μπόρεσε να επιστρέψει με την Μαντάκη να διαμορφώνει το 25-19 που έδωσε τον τίτλο στον Ιωνικό.

Λίγο η χαρά του τίτλου, λίγο οι αλλαγές και πάνω απ” όλα το μαχητικό πνεύμα του Φιλαθλητικού που ήθελε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο φάιναλ φορ, έφερε την ομάδα της Λάρισας να κατακτά σχετικά εύκολα το δ” σετ (5-9, 8-16, 12-18, 17-23).

Στο 5ο σετ η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 7-7 που έγινε 7-10 με τον Φιλαθλητικό να διατηρεί το +3 μέχρι το 8-11 και τον Ιωνικό να πλησιάζει στον πόντο (10-11) και να ισοφαρίζει 13-13 με κόντρα επίθεση της Δημητρακάκου. Στην επόμενη φάση όμως το ράλι τελείωσε με άουτ της ίδιας για να ακολουθήσει χαμένη κόντρα της Νταφοπούλου για το 14-14. Η Βενεκε με χαμένο σερβίς έδωσε το δεύτερο ματς μπολ στον Φιλαθλητικό που πήρε τη νίκη με νέο λάθος.

Διαιτητές: Λιδωρικιώτη, Μάλφας, Γραμματεία: Τρίκκα.

Τα σετ: 26-24, 16-25, 25-19, 19-25, 14-16
*Οι πόντοι του Ιωνικού προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Φιλαθλητικού προήλθαν από 14 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Ιωνικός (Δημητρακάκος): Μπουλούμπαση 12 (5/21 επ., 7 άσσοι, 71% υπ.-24% άριστες), Βενεκε 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Μαντάκη 21 (19/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ.-26% άριστες), Χιμάι 1 (1/2 επ.), Καραγιαννίδου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Δημητρακάκου Αρ. 22 (22/64 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-12% άριστες) / Μιχηαλίδη (λ, 50% υπ.-20% άριστες), Ζέρβα (λ), Καρατζιά 2 (2/3 επ.), Δημητρακάκου Ασ., Γεωργιάδου, Μανέ 2 (2/2 επ.), Μπαμπάτσικα 1 (1 άσσος).

Φιλαθλητικός (Πνάκας): Καρακίτσιου 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γεράση 5 (0/2 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Νταφοπούλου 35 (29/60 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ.-03% άριστες), Τσιλινίκου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Τσουλούφη 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζιώγα 22 (20/62 επ., 2 άσσοι, 44% υπ.-15% άριστες) / Ευθυμιοπούλου (λ, 52% υπ.-30% άριστες), Λυκοκώστα, Βούλγαρη, Μαργιανού, Καποδίστρια.

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων και η βαθμολογία:

Σάββατο 11 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός – ΠΑΟΚ 3-1 (25-18, 25-17, 23-25, 25-21)
ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-2 (25-23, 25-22, 20-25, 21-25, 15-5)